O mnie

Jestem sobą, a w duszy mej muzyka gra.

01

SZYMON CHYLIŃSKI

kompozytor, aranżer, instrumentalista, a także wokalista, pedagog, prywatnie mąż i ojciec dwóch chłopców.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydział instrumentalny – specjalizacja akordeon.

Kompozytor i pomysłodawca Kantaty dla 108 Polskich Męczenników II Wojny Światowej – interdyscyplinarnego dzieła na chór, orkiestrę i solistów łączącego w sobie, słowo, muzykę i obraz. Utwór powstał do libretta Marka Wojtasika. Dzięki fundacji Transgressive art dzieło mogło zostać zaprezentowane publiczności. Premiera odbyła się 24 listopada 2019 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku 

Przez wiele lat (2008-2016) pracowałem w Polskim Chórze Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis prowadzonego przez prof. Jana Łukaszewskiego, gdzie współpracowałem z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem i wieloma innymi. Koncertowałem w Kanadzie, Estonii, Norwegii, Belgii, Niemczech, Wyspach Kanaryjskich i Wielkiej Brytanii. 

Jestem założycielem zespołu folkowego Folk Acoustic, dla którego komponuję muzykę i  tworzę aranżacje. 

W roku 2017 skomponowałem i zaaranżowałem muzykę do widowiska słowno – muzycznego pt. „Widowisko z Kluczem” wg. scenariusza i w reżyserii Marka Wojtasika, oraz Pawła Paulusa Mazura. W 2018r. Jestem współtwórcą widowiska „Siedem kolorów kaszubskich w obrazie Hansa Memlinga Sąd Ostateczny”.

Od 2012 roku prowadzę zespół wokalny Kaszubki, pełniąc w nim rolę dyrygenta, kompozytora, aranżera oraz akompaniatora. Z tym zespołem nagrałem „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda”, oraz tradycyjne piosenki z Kaszub „Nasz Swiata Dzél” wg. własnych aranżacji. Wraz z formacją zdobyłem wiele nagród na regionalnych oraz ogólnopolskich przeglądach zespołów folklorystycznych. Z Kaszubkami występowałem w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pary Prezydenckiej. W lipcu zakończyłem aranżować 20 Pieśni Sakralnych, które znajdą się na nowej płycie zespołu. Wśród utworów znajdzie się również moja nowa kompozycja.
We współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku napisałem cztery aranżacje na orkiestrę do piosenek Mariana Hemara.

02

Jak mówi o sobie:

Wierzę w siłę muzyki, więc nie unikam trudnych tematów. Wielkie tragedie naszego Narodu, jak zbrodnia w Lasach Piaśnickich (Piaśnicki Lament) czy Kantata dla 108 Polskich Męczenników II Wojny Światowej, w których staram się opowiadać muzyką składając jednocześnie hołd poległym.

W obliczu Pandemii, kiedy działalność koncertowa zeszła na dalszy plan, rodzą się nowe pomysły. I tak zaczynam pracę nad dwoma dużymi projektami. Ale szczegóły nieco później. Zdradzę tylko, że będą to dzieła sceniczne.

03

Zgrany Duet

W mojej pracy zawodowej dużo zawdzięczam mojej żonie Kasi. Moja druga połówka –  muzyk – obdarzona niebywale ciepłym głosem. To z inspiracji mojej zafascynowanej psychologią żony porwałem się na trudne muzyczne wyzwanie jakim jest utwór dotyczący emocji; to ona jest moim pierwszym słuchaczem i krytykiem. Razem gramy w  Folk Acoustic, który łączy w sobie rytmy jakie do nas przemawiają i treści jakie wydają nam się istotne. Wspólnie staliśmy się regionalnymi animatorami kultury tworząc wartościowe projekty Chylińscy dzieciom, koncerty domowe

To m.in. dzięki Jej cierpliwości zawdzięczam punkt, w którym teraz jestem i znam kierunek w którym chcę podążać, pozwalający mi na realizację własnych marzeń.

04

Kwartet pełen dźwięków

Dopełnieniem mojej muzycznej przygody jest dwóch rezolutnych młodzieńców skutecznie dekoncentrujących moją uwagę swoją rozkoszną hałaśliwością w domu pełnym dźwięków.

Partnerzy